• Genel
  • Yasal Sorumluluk
  • Sıkça Sorulan Sorular

Ayak Bakımına Dikkat Ediniz

Tüm gün üzerinde dolaştığımız, en çok yorulan organlarımızdan bir tanesi de şüphesiz ki ayaklarımız olmaktadır. Nasıl ki yüz bakımı ya da vücut bakımı yapılıyorsa, mutlaka ayakları unutmamalı ve ayak bakımına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sürekli olarak çorap ve ayakkabının içinde kalan ayaklarımızın havasız kaldığı bir gerçektir. Çoğu insan duş alıp çıkmaktadır. Ama ayağınıza yapacağınız dakikalık bir bakım, sizlerin daha sağlıklı olan ayaklara sahip olmanızı sağlayacaktır. Gün boyu çorap ve ayakkabı içerisinde kalan ayaklarınızın nefessiz kalacağı ve terleyecek olduğundan, kesinlikle duş alırken ayaklarınızı da ılık su ve sabunla yıkamalısınız. Topuk taşları kullanırsanız ayanızda bulunan ölü derilerin de yok olmasını sağlayacaktır. Ayaklarınızı ılık suyla yıkamanız sayesinde kötü koku, ayak mantarlarının da önüne geçmiş olacaksınız. Ayak mantarından şikayetçi olan birçok kadın ve de erkek bulunmaktadır. Eğer ayaklarınızı yıkadığınız zaman parmak aralıklarınızı sabunlamıyor, yıkamıyor ya da durulamıyorsanız ıslak kalan ayaklarınızın mantar oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden her duş aldıktan sonra muhakkak ayak parmaklarınızı kurulamanız gerekmektedir. Daha önceden ayak mantarı şikayetiniz olduysa parmak aralarınızı ya da ayak tabanınızı iyice kuruladıktan sonra pudra sürmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Ayda iki defa temizliğini yaptığınız ayaklarınızın topuk taşı ile ölü deriyi söktüğünüz zaman ayaklarınıza yumuşatıcı bir krem sürmeniz gerekmektedir. Genellikle vazelin kremler ayakların yumuşaması konusunda yardımcı olacaktır. Fakat kesinlikle ayaklarınıza krem sürüyorken, tabanlarına sürmelisiniz. Parmak aralarınıza sürecek olduğunuz krem ayak mantarının olmasına neden olabilir. İnsan vücudunda bulunan bütün sinir uçları ayaklardan geçmektedir. Sizler de ılık suya koyup 15 dakika kadar ayaklarınızı dinlendirdikten sonra ayaklarınızı sudan çıkarıp kuruladıktan sonra iyi bir masaj yapın. Bu sayede sizlerin her zaman daha sağlıklı ayaklarınız olacaktır. Ayak tırnaklarınızın çok uzamamasın dikkat etmelisiniz. Halk arasında şeytan tırnağı denilen bu tırnak yüzünden giyinmiş olduğunuz ayakkabı içerisinde bir süre sonra ayaklarınız şişecek olduğundan, şeytan tırnağı batmaya başlayacaktır. Bu da tabi ki sizlerin yürümenizi zorlaştıracak olduğundan, ayak tırnaklarınıza da gerekli özeni mutlaka göstermeniz gerekmektedir.
  • Levent25.11.2016 16:41:02
  • Hasan kardeşim çok haklısın bence oldukça kaliteli ve doğal gerçek bilgileri sunabilen bir site ayrıca birbirinden güzel bayan arkadaşların yer aldığı harika bir site diyorum.
  • Hasan25.11.2016 15:13:10
  • Sitenizde olan bu blok yazı dikkat çekti bu yüzden ayağımda olan problemi çözdüm sizin sayenizde teşekkür sunuyorum. Çok faydalı olan sitenizin yazılarınızın devam beklemedeyiz iyi çalışmalar dilerim tüm çalışan ekibe ellinize kolunuza sağlık